Home Cultură Program concerte 6, 8, 9 iunie 2023, Filarmonica de Stat Tirgu Mures

Program concerte 6, 8, 9 iunie 2023, Filarmonica de Stat Tirgu Mures

25
0

Marți

Kedd

6

iunie

június

 

 

Palatul Culturii, Sala mare

A Kultúrpalota nagyterme

 

ora 19 órakor

CONCERT CAMERAL

KAMAZENE EST

 

își dă concursul / közreműködik

Valentin Serban, vioară / hegedű

Mihai Diaconescu, pian / zongora

În program / Műsoron

 

J.Brahms

Scherzo din Sonata FAE / Scherzo a FAE Szonátából

 

L.van Beethoven

Sonata nr.7 în do minor, op.30, nr.2 / 7. c-moll Szonáta, op.30, nr.2

C.Franck

Sonata în La major pentru vioară și pian / Á-dúr hegedű-zongora Szonáta

 

Joi

Csütörtök

8

iunie

június

 

 

Palatul Culturii, Sala mare

A Kultúrpalota nagyterme

 

ora 19 órakor

CONCERT SIMFONIC

SZIMFONIKUS HANGVERSENY

concert realizat în parteneriat cu TVR Tîrgu Mureș

A Marosvásárhelyi TVR-vel közösen szervezett hangverseny

 Program concerte 6, 8, 9 iunie 2023, Filarmonica de Stat Tirgu Mures

 

 

dirijor / vezényel

MIN GYU SONG

(Coreea de Sud / Dél Kórea)

 

soliști / szólisták

Laureații Concursului de Interpretare “New Hope” / A “New Hope” Előadói verseny győztesei

 

Cadmiel Boțac, pian / zongora

Cornelius Zirbo, violoncel / gordonka

 

își dă concursul / közreműködik

ORCHESTRA SIMFONICĂ A FILARMONICII DE STAT TÂRGU MUREȘ

A MAROSVÁSÁRHELYI ÁLLAMI FILHARMÓNIA SZIMFONIKUS ZENEKARA

În program / Műsoron

S.Prokofiev

Simfonia nr.1 în Re major, op.25 „Clasică” /

1. D-dúr Klasszikus Szimfónia, op.25

W.A.Mozart

Concertul nr.20 pentru pian și orchestră în re minor, KV 466 / 20. d-moll Zongoraverseny, KV 466

D.Șostakovici

Concertul nr.1 pentru violoncel și orchestră în Mi bemol major op.107 / 1. Esz-dúr Gordonkaverseny, op.107

 

Vineri

Péntek

 

9

iunie

június

Palatul Culturii, Sala mare

A Kultúrpalota nagyterme

 

ora 12 órakor (secția română)

 

ora 13 órakor (secția maghiară)

 

 

CONCERTE LECŢIE ŞI EDUCATIVE

„Children’s Week”

LECKE- ÉS NEVELŐHANGVERSENYEK

concert realizat în parteneriat cu Liceul Vocațional de Artă Târgu Mureș /

A Marosvásárhelyi Művészeti Szaklíceummal közösen szervezett hangverseny

 

dirijor / vezényel

REMUS GRAMA

 

solişti / szólisták

Elevi ai Liceului Vocațional de Artă din Târgu Mureș /

A Marosvásárhelyi Művészeti Líceum diákjai

Tătar Dragoș, Ajtai Mátyás, Gombocz Klára, Mihálydeák Sarolta, Ioniță Diana, Muste Thomas, Uilăcan Alexia

 

își dă concursul / közreműködik

ORCHESTRA SIMFONICĂ A FILARMONICII DE STAT TÂRGU MUREȘ

A MAROSVÁSÁRHELYI ÁLLAMI FILHARMÓNIA SZIMFONIKUS ZENEKARA

 

Prezintă profesoarele / Bemutatják

Carla Gliga                Fülöp Klára

                                   tanárnők

 

În program / Műsoron

 

B.H.Crusell

Concert nr.3 pentru clarinet și orchestră în Si bemol major, op 11, p.I / 3. B.dúr Klarinétverseny, op.11, I tétel

 

C.M.von Weber

Concert nr.2 pentru clarinet și orchestră în Mi major, p.II-III / 2. É-dúr Klarinétverseny, I-II. tétel

 

Ney Rosauro

Concert pentru marimba și orchestră, p.I / Marimbaverseny, I. tétel

 

D.Kabalevski

Concert pentru vioară și orchestră, p.I / Hegedűverseny, I. tétel

 

E.Lalo

Simfonia Spaniolă, p.I / Spanyol Szimfónia, I. tétel

 

C.Stamitz

Concert pentru violă și orchestră în Re major, p.I / D-dúr Brácsaverseny, I.tétel

 

D.Șostakovici

Concertul nr.2 pentru pian și orchestră, p.I / 2. Zongoraverseny, I. tétel

Share this content: